• Tatranský kuchár

     • Dňa 3. mája sa konala na Štrbskom plese v hoteli Slalom gastronomická súťaž vo varení naživo. Organizátori súťaže určili základné suroviny - prepelicu, šafran a smrekové výhonky. Na túto súťaž sa pripravovali dvaja žiaci: Medea Hubinská z I. ND triedy a Matúš Košút z II.A triedy. V silnej konkurencii žiačka Hubinská získala 2. miesto a žiak  Košút si odniesol  veľa nových skúseností, odborných rád a diplom za účasť.

      Gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!

     • Trendy barový čašník 2019

     • Dňa 03.05.2019 sa uskutočnila v Púchove súťaž Trendy barový čašník. Našu školu na súťaži reprezentovali žiačky 3. ročníka - Nikola Slováčková a Michaela Paulovičová - odbor čašník servírka. Súťaž bola zložená z dvoch disciplín - príprava kávy a miešanie cocktailov. Obidve sa umiestnili v striebornom pásme na druhom mieste s rovnakým počtom bodov.

      Ďakujeme im za vzornú reprezentáciu školy.

     • Súťaž o „Putovný pohár Ľudovíta Wintera“

     • Dňa 16.04.2019 sa konala súťaž o Putovný pohár Ľudovíta Wintera na Hotelovej akadémii v Piešťanoch. Súťaž poskytovala širokú paletu súťažných disciplín pre študentov z odborov  cukrár a čašník servírka. Súťažilo sa v príprave kávy a miešaní zaujímavých nápojov z kávy rôznymi netradičnými metódami, v príprave praliniek a čokolády, v servise čaju tradičnými japonskými metódami. Svoje zručnosti si mohli porovnať medzi sebou aj mladí someliéri.

      Našu školu na súťaži reprezentovala Linda Vráblová - III.B v príprave kávy,  Jessika Kovačiková - II.A
      v miešaní nápojov a Daniel Ludwig - III.C  v príprave praliniek a čokolády.

      Žiačky Vráblová a Kovačiková si odniesli veľa nových cenných skúseností a diplomy za účasť. Žiak Daniel Ludwig z odboru cukrár kuchár v súťaži Junior Chocolatier predviedol temperovanie čokolády, výrobu tabuľkovej čokolády s dekorovaním a výrobu praliniek a umiestnil sa v silnej konkurencii na 3. mieste.

      Všetkým študentom ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy a želáme veľa ďalších úspechov.

     • Exkurzia - Hubert J.E., s.r.o., hotel Holliday Inn

     • Dňa 10.04.2019 sa zúčastnili žiaci - II.A, III.B, IV.C triedy odbornej exkurzie v Seredi vo firme Hubert J.E., s.r.o. Najskôr študenti získali cenné informácie o výrobe Karpatského Brandy Špeciál a jeho skladovaní. V ďalšej výrobnej časti prevádzky im bola podrobne vysvetlená výroba sektu, jeho zrenie, skladovanie a plnenie do fliaš.

      V Trnave na študentov čakala exkurzia do hotela Holliday Inn pod vedením riadiacich pracovníkov hotela,  ktorí radi zodpovedali ich zvedavé otázky týkajúce sa hotelierstva a gastronómie.

     • Barmanský kurz

     • V mesiaci marec, 25. - 28.3.2019 sa na našej škole konal Barmanský kurz pod vedením p. Ryljaka. Zúčastnili sa ho žiaci viacerých ročníkov - II.B, III.B, II.A, I.ND. Všetci sa úspešne premiešali cez záverečnú skúšku k certifikátu. Dúfame, že nadobudnuté nové zručnosti budú študenti aj naďalej rozvíjať praxi.

     • Workshop - Soft skills

     • V dňoch 22. - 23.03.2019 sa konal viacdňový workshop v Kľačne pod názvom Soft Skills, určený pre študentov stredných škôl, ktorí sú členmi žiackej školskej rady. Workshopu sa zúčastnili aj naše žiačky - členky školskej žiackej rady - Medea Hubinská (I.ND) a Jessika Kovačiková (II.A). Študenti sa na workshope  učili poznávať princípy lepšej komunikácie a spolupráce medzi členmi školskej žiackej rady.

     • Veľtrh podnikateľských talentov

     • Dňa 9.4.2019 sa konal v Bratislave v OC Avion Veľtrh podnikateľských talentov pod záštitou Junior Achievement, n.o. , člen skupiny Junior Achievement Worldwide. Veľtrhu sa zúčastnili študentky III.A triedy Andrea Knoblochová, Emma Sadlonová, Laura Juricová, Alexandra Orviská a Nikoleta Cerovská.

      Študentky si pripravili na veľtrh zaujímavé produkty - telové scruby z výlučne prírodných zložiek, ktoré slúžia na regeneráciu tela a tváre:

      • kokosový scrub pomáha proti alergii,
      • levanduľový scrub zmierňuje bolesti hlavy,
      • aloe vera scrub čistí krásne pleť,
      • kávový scrub pomáha pokožke, aby bola mladšia a krajšia.

      Študentky si pripravili marketingovú prezentáciu svojich produktov pri stánku a taktiež na pódiu. Svoje produkty prezentovali pred odbornou porotou, študentskou porotou a návštevníkmi veľtrhu.

      Hoci sa im nepodarilo umiestniť na popredných  miestach, no získali skúsenosti s prezentáciou a podarilo sa im zaujímavým spôsobom reprezentovať nielen svoju EG JA Firmu ale aj školu.

     • Súťaž TOP cukrár 2019

     • Dňa 3. apríla sa konal 7. ročník súťaže TOP cukrár 2019 v priestoroch HA v Liptovskom Mikuláši. Našu školu reprezentovali: Vanesa Kabelová žiačka II.C triedy, odboru cukrár kuchár v súťažnej disciplíne cukrárska artistika a Medea Hubinská žiačka nadstavbového štúdia súťažila v disciplíne - príprava tanierových dezertov. Vanesa v celkovom bodovom hodnotení získala bronzové pásmo a Medea získala diplom za účasť v súťaži.

      Žiačkam ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

     • Deň učiteľov

     • Ten tohtoročný bol niečím výnimočný. Pre svojich učiteľov, majstrov odborného výcviku, zamestnancov školy a pozvaných hostí ho pripravili 4. apríla žiaci IV.B triedy študijných odborov kuchár a čašník servírka ako praktickú časť svojej maturitnej skúšky. Pod odborným dohľadom skúšobnej komisie už od skorého rána kuchári pripravovali rôzne špeciality teplej a studenej kuchyne. Bolo ich naozaj dosť, veď každý žiak musel pripraviť 4-chodové menu a pred skúšobnou komisiou si ho obhájiť. Čašníci a servírky pripravili stoly aj bohatý recepčný stôl a predviedli požadované zručnosti napríklad miešanie alkoholických a nealkoholických nápojov, flambovanie ovocia alebo prípravu kávy. Teplý bufet mali na starosti kuchári, ktorí si mohli vypočuť od prítomných hostí len slová chvály nielen za gurmánsky zážitok, ale aj za výbornú prezentáciu jedál.

      Všetci prítomní hostia, skúšobná komisia aj zástupca Republikovej únie zamestnávateľov vyslovili s takouto formou praktickej maturitnej skúšky veľkú spokojnosť. Vďaka patrí nielen maturantom, ale aj ich odborným učiteľom a majstrom odborného výcviku za vedomosti, zručnosti a cenné rady, ktoré im poskytli v priebehu štúdia a pri príprave tejto akcie.

      Milí maturanti, nech sa vám darí aj v máji za zeleným stolom.

     • Rodičovské združenie

     • Vážení rodičia,

      Stredná odborná škola obchodu a služieb Piešťany Vás srdečne pozýva na triedne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční dňa 08. 04. 2019 (pondelok) o 16.00 hodine v jednotlivých triedach v budove školy. Počas rodičovského združenia Vám budú k dispozícii aj jednotliví vyučujúci a majstri odbornej výchovy, ako aj školská špeciálna pedagogička.

      Vaša účasť na rodičovskom združení je potrebná, nakoľko Vám budú dané informácie o štúdiu Vašich detí za 3. štvrťrok šk. roka 2018/2019.

      Veríme, že si svoje povinnosti zariadite tak, aby ste sa rodičovského združenia mohli zúčastniť.

      Tešíme sa na Vašu účasť.

     • Gastro Cup 2019 memoriál Jána Michnu

     • Dňa 15. 03. 2019 sa v priestoroch hotela LUX v Banskej Bystrici konala súťaž jednotlivcov v odbore kuchár junior. Súťažná úloha bola pripraviť 2 porcie moderného inovatívneho teplého pokrmu s prílohami v časovom limite 45 minút. Hlavnou surovinou bol jahňací chrbát s kosťou. Našu školu reprezentovala žiačka Medea Hubinská, ktorá pripravila pokrm pod názvom: Jemne zaúdený jahňací chrbát s baby zeleninou, hráškové pyré, kroketa z kozieho syra a tymianová omáčka. V silnej medzinárodnej súťaži Medea získala striebornú medailu.

      Srdečne blahoželáme !

     • Úspech florbalistov

     • 19. marca sa v telocvični piešťanského gymnázia konalo okresné kolo vo florbale žiakov stredných škôl. Žiaci našej školy pod vedením profesora Leona Konečného zaznamenali pekný úspech, keď sa prebojovali až do finále. Tam už nestačili na silnejších súperov zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Piešťanoch.

      Ku krásnemu úspechu srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

     • Maturovali sme

     • V dňoch 12. a 13. marca sa na našej škole konala prvá časť maturitných skúšok a to externá a písomná forma internej časti. 67 žiakov končiacich ročníkov sa dosť zapotilo pri náročných úlohách zo slovenského jazyka a literatúry, anglického a nemeckého jazyka.

      Ale ani ostatní študenti našej školy nezaháľali. 12. marca si v kine Fontána pozreli predstavenie Hájnikova žena v zmodernizovanej podobe. Dňa 13. marca sa žiaci našej školy zúčastnili jarného upratovania a čistenia širšieho okolia školy. Jeden z nich nám povedal:  „Zbierali sme odpad do vriec s cieľom ho aj recyklovať. Do žltých kontajnerov sme odpratali pokrčené PET fľaše, do zelených sklenené fľaše, zozbierané reklamné letáky rozfúkané po sídlisku do modrého kontajnera. Ostatný zmesový komunálny odpad sme položili vedľa čierneho kontajnera, nakoľko bol plný. Touto akciou sme prispeli ku skvalitneniu nášho životného prostredia, zopakovali si triedenie odpadu a podporili sme proces opätovného využitia predtým už použitých materiálov.“

     • Na podnikateľskom image záleží

     • V priestoroch našej školy sa dňa 21.02.2019 konala prednáška pod záštitou Národného podnikateľského centra v spolupráci s SBA (Slovak Business Agency) kde témou bol image podnikateľskej činnosti. Na prednáške sa študenti dozvedeli prečo je vizuálna komunikácia dôležitým prvkom identity budúceho podnikateľa, ako úspešne riadiť podnik, ako sa vyhnúť častým chybám v rámci podnikateľských aktivít a akú rolu hrá vizuálna komunikácia v segmente HoReCa.

      Odlišovať sa na trhu vlastnou vizuálnou identitou vytvorením príťažlivého image je jednou zo základných podmienok úspešného podnikania. Ako túto výzvu zvládnuť nám na konkrétnych príkladoch objasnil odborník na marketingovú komunikáciu Mgr. Martin Horváth.

     • Privítali sme žiakov ZŠ

     • Dňa 5. februára 2019 sa na našej škole konal Deň otvorených dverí pre žiakov 8. a 9. ročníkov ZŠ, ktorí sa rozhodujú pre svoje budúce povolanie. Navštívili nás nielen žiaci ale aj ich rodičia, ktorí si v príjemnej atmosfére prezreli praktické ukážky zo všetkých odborov, v ktorých môžu na našej škole študovať. Dostali aj podrobné informácie o tradičných aj nových odboroch – kaderník – vizážista a barbier.

      Boli im predstavené aj možnosti štúdia v duálnom systéme.

     • Gastro Danubius Bratislava 2019

     • Ako každý rok, tak aj v tomto roku sa žiaci našej školy zúčastnili súťaže „Poézia v gatronómii“. V kategórii cukrár junior C- 3 slávnostná torta s voľným výberom témy, reprezentovala školu Medea Hubinská, so svadobnou tortou pod názvom “Na ľudovú nôtu“. Medea sa umiestnila v striebornom pásme.

      V kategórii cukrár junior C-4 moderný bufet (candy bar) žiačky Prena Prljazaj, Nikoleta, Procházková, Medea Hubinská spoločne pripravili candy bar. Žiačky sa umiestnili v bronzovom pásme.

      V kategórii kuchár junior B- teplá kuchyňa, pripravované teplé a vystavované studené jedno trojchodové menu pre jednu osobu (predjedlo, hlavné jedlo a dezert). V tejto kategórii reprezentovali školu žiaci Kristián Masarovič a Patrik Cvik. Žiaci v celkovom hodnotení získali diplom za účasť .

      Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

     • Gastro Junior Skills Slovakia 2019

     • Dňa 24. januára 2019 sa v priestoroch haly Incheba v Bratislave konalo finálové kolo Gastro Junior Skills Slovakia. Našu školu reprezentovala žiačka Medea Hubinská, ktorá v časovom limite 150 minút pripravila 4 porcie hlavného jedla. Podmienky finálového kola boli prísne. Súťažiaci pracovali formou MYSTERY BOXU, bez predchádzajúceho poznania surovín na prípravu jedál. Medea si vylosovala bravčovú panenku, z ktorej pripravila pokrm, pod názvom  „bravčová panenka v bylinkovej kruste, zemiakovo – zázvorové pyré, tartar z mladého kalerábu s tekvicovými semiačkami a vínová redukcia.“

      Naša žiačka sa na popredných miestach neumiestnila, no patrí jej pochvala za postup do finálového kola súťaže a výbornú reprezentáciu školy v odbore kuchár.

     • SLOVAK BARISTA CUP junior 2019

     • Dňa 25.01.2019 sa zúčastnili baristickej súťaže naši žiaci - Linda Vráblová (III.B) a Marián Pánik (II.B) v Bratislave počas výstavy Gastro 2019 na výstavisku v Inchebe. Svoje sily si zmerali s 38 rovesníkmi z celého Slovenska. Získali množstvo nových praktických skúseností, zúčastnili sa na odbornom výklade a praktickej ukážke prípravy kávy spôsobom Chemex.

     • Ponuka študijných a učebných odborov pre školský rok 2019/2020

     • 1. Denné štúdium:

      4- ročné študijné odbory:

      6444 K čašník servírka
      6445 K kuchár
      6446 K kozmetik
      6425 K kaderník vizážista (nový odbor od 1.9.2019)

      3- ročné učebné odbory:

      6444 H čašník servírka
      6445 H kuchár
      2964 H cukrár
      6456 H kaderník
      6462 H barbier (nový odbor od 1.9.2019 - jediná škola v Trnavskom samosprávnom kraji)

      Prihlášky na denné štúdium sa podávajú do 20. apríla 2019 - žiaci ZŠ prostredníctvom ZŠ, iní uchádzači priamo na našu školu.
       

      2. Nadstavbové štúdium:

      6421 L spoločné stravovanie - denná forma
      6403 L podnikanie v remeslách a službách - denná forma aj externá forma

      Prihlášky na štúdium sa podávajú do 31.5.2018. Prihlášku je možné si stiahnuť na našej webovej stránke - záložka Dokumenty.

     • Oznámenie

     • Vyučovanie po vianočných prázdninách začína dňa 8. januára 2019 (utorok) podľa rozvrhu párnym týždňom.

      Teoretické vyučovanie majú triedy: I.A, I.C, II.B, III.C, III.D

      Odborný výcvik majú triedy: I.B, II.A, II.C, IV.C

      Triedy, ktoré chodia do školy týždenne, nastupujú podľa rozvrhu.

      8.1.2019 je nástup aj pre študentov externého štúdia (I.NE, II.NE).